Jak bezpiecznie pracować z ładowarką teleskopową?
Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z branżą budowlaną, przemysłową, czy rolniczą, jednymi z maszyn, które bez wątpienia będą niezbędne na wyposażeniu są ładowarki teleskopowe. Dzięki nim można liczyć na znaczne przyspieszenie prac oraz uczynienie ich bardziej efektywnymi. Co więcej, pojazdy wyróżniają się szerokim zastosowaniem. Ogromną zaletą maszyn jest doskonała zwrotność oraz mobilność. Chcąc posługiwać się ładowarką, konieczne jest odbycie odpowiedniego szkolenia, a oprócz tego dostosowanie się do zasad bezpiecznej obsługi. Co warto wiedzieć na ten temat?
Najważniejsze informacje na temat bezpiecznego korzystania z ładowarki
Ładowarki teleskopowe są klasyfikowane jako wózki jezdniowe z mechanicznym napędem podnoszenia. Dzięki temu możliwe jest transportowanie ładunku oraz załadunek różnego rodzaju materiałów. Z tego względu ładowarka pełni funkcję wielu innych maszyn. Aby jednak móc ją bezpiecznie obsługiwać, konieczne jest odbycie kursu, podczas którego operatorzy nie tylko zdobędą teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne doświadczenie. Jeśli chodzi o teorię, zalicza się do niej znajomość obsługi pojazdu oraz przepisów związanych z transportem. Zdobycie kwalifikacji to podstawa, jednak kluczowe jest wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas realizowania prac. O czym należy pamiętać, jeśli zależy nam na zachowaniu zasad bezpieczeństwa?
- Zanim operator po raz pierwszy wsiądzie do ładowarki i przystąpi do jakichkolwiek prac, musi koniecznie zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi reguł bezpieczeństwa. Znajdują się one w instrukcji obsługi pojazdu.
- Jeśli chodzi o codzienną eksploatację, niezbędne jest każdorazowe sprawdzenie stanu technicznego maszyny. Poprzez to stwierdzenie rozumie się kontrolę działania układu hamulcowego, kierowniczego oraz napędowego. Następnie trzeba sprawdzić czy mechanizm podnoszenia funkcjonuje prawidłowo, wliczając w to osprzęt. Ładowarki teleskopowe muszą też wyróżniać się właściwym działaniem oświetlenia i sygnalizacji. Należy ponadto skontrolować urządzenia pomiarowo-kontrolne oraz te, które wpływają na zabezpieczenie operatora.
- Sprawdzenia wyżej wymienionych elementów dokonuje się w trakcie powolnej jazdy, ze schowanym ramieniem teleskopowym.
Dodatkowe informacje na temat bezpieczeństwa
Operator musi zachować szczególną ostrożność w trakcie wchodzenia do kabiny, utrzymując twarz skierowaną ku maszynie. Niezbędne jest ponadto pamiętanie o zachowaniu podparcia w trzech punktach. W trakcie zejścia trzeba zachować się analogicznie i pod żadnym pozorem nie wyskakiwać z pojazdu. Kierowca zawsze musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Oprócz tego, ważne jest dopasowanie fotela i właściwe ustawienie lusterek. Należy wspomnieć też o odpowiednim stylu jazdy. Chcąc dostosować się do zasad bezpieczeństwa, trzeba pamiętać o dopasowaniu prędkości do panujących aktualnie warunków.
W trakcie podnoszenia i opuszczania ładunku ruchy nie mogą być wykonywane w gwałtowny sposób. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zawartości. Bardzo ważne jest przestrzeganie właściwego ciężaru. Jeśli obciążenie będzie nadmierne, ryzykujemy przewróceniem się pojazdu, co może mieć fatalne skutki. Zabronione jest ponadto podnoszenie narzędzia lub jego opuszczanie w trakcie jazdy. Jak widać, ładowarki teleskopowe wymagają do obsługi szerokiej wiedzy i umiejętności. Na operatorze ciąży zatem dość duża odpowiedzialność, również w kontekście zabezpieczenia maszyny przed dostępem osób nieupoważnionych.