Rębaki - do czego są wykorzystywane?
Rębaki to maszyny powszechnie wykorzystywane w przemyśle tartacznym. Oprócz tego, znajdują zastosowanie w przemyśle rolniczym, a nawet w przydomowych ogródkach i działkach. Potoczna nazwa sprzętu to rozdrabniacze gałęzi, które doskonale radzą sobie także z korzeniami i innymi resztkami roślin. W efekcie uzyskujemy kilkucentymetrowe kawałki, które można wykorzystać na wiele sposobów. Z tego względu, sporo osób decyduje się na wynajem rębaków. Co warto wiedzieć na ten temat?
Do czego służą rębaki?
Jak zostało już wspomniane, zadaniem maszyn jest mielenie drewna. Powstałe w ten sposób resztki określa się mianem zrębów. Wersje przemysłowe sprzętów są w stanie poradzić sobie z naprawdę dużymi kawałkami, a nawet konarami. Oprócz tego, doskonale radzą sobie z tzw. odpadami drewnianymi, takimi jak płyty wiórowe i MDF, drewno lite, drewniane obrzynki, drzazgi, kora, forniry oraz odpady poprodukcyjne. Wynajem rębaków przemysłowych pozwala zatem na rozdrobnienie elementów, które stanowią wynik działalności przemysłu tartacznego oraz stolarskiego. Znajdują zastosowanie także w rozdrabnianiu materiału powstałego w związku z wycinką drzew. Na rynku dostępne są również mniej zaawansowane modele. Świetnie sprawdzają się one do przetwarzania gałęzi zebranych w wyniku prac porządkowych w przydomowym ogrodzie lub w miejskich parkach.
Zrębki osiągają różną długość. Wynosi ona od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Ich jakość bezpośrednio przekłada się na zastosowanie. Z niektórych wykonuje się płyty wiórowe. Inne służą do produkcji celulozy lub płyt pilśniowych. Nadają się ponadto jako opał lub elementy ozdobne, idealne np. do ogrodu. W takim miejscu sprawdzą się też jako warstwa ochronna, zabezpieczając glebę przed wysychaniem i niską temperaturą.
Wynajem rębaków - jakie urządzenia są dostępne?
Obecnie można spotkać się z rębakami tarczowymi i bębnowymi. W przypadku modeli zaliczanych do pierwszej grupy, za rozdrabnianie drewna odpowiada metalowy dysk, który posiada zamontowane ostrza. W trakcie obracania się dysku jest on ustawiony prostopadle do drewna. Następnie rozdrabnia się je na wióry, które trafiają na zewnątrz maszyny. Zaletą takiego sprzętu jest możliwość uzyskania kawałków o tej samej wielkości i kształcie. Wynajem rębaków tego typu pozwala zatem na uzyskanie zrębków, które mogą być wykorzystane do produkcji płyt wiórowych.
Modele bębnowe są wyposażone w mechanizm rozdrabniający mający postać walca z ostrymi wypustkami. Bardzo często można znaleźć je przy tartakach, fabrykach płyt wiórowych, u producentów pelletu, brykietu i mebli. Urządzenia wykorzystywane w warunkach domowych to zwykle sprzęty zasilane elektrycznie. Ich moc jest mniejsza w porównaniu do wersji spalinowych, jednak sporą korzyścią jest łatwość eksploatacji, energooszczędność oraz wysoki komfort użytkowania. W miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej wykorzystuje się rębaki spalinowe. To urządzenia bardziej wydajne o większej mocy, które radzą sobie z gałęziami o większej średnicy w porównaniu do modeli elektrycznych. Ostatnią opcją jest wersja napędzana z wału odbioru mocy ciągnika określana jako WOM. Takie rębaki mają przede wszystkim zastosowanie przemysłowe i sprawdzają się zarówno do rozdrabniania mobilnego, jak i stacjonarnego. Radzą sobie nawet z drewnem o średnicy 16 cm. Decydując się na wynajem rębaków, należy wziąć pod uwagę m.in. ich wydajność, sposób podawania materiału oraz rozmiar leja wsadowego.